Esenciálne oleje, ktoré sa nazývajú aj silice alebo éterické oleje, sú pre svoje arómy a rôznorodé účinky využívané hojne napríklad v aromaterapii alebo kozmetickom a parfumérskom priemysle. Ak obľubujete najmä citrusové vône, určite poznáte bergamot. Vedeli ste aj to, že sa z neho vyrába aj esenciálny olej, ktorý má priam zázračné účinky?
Máte radi Earl Grey?
Rastlina, z ktorej sa bergamot získava, sa nazýva citrusovník bergamotový. Vznikol krížením citrusových plodov, a to pravdepodobne citróna a horkej odrody pomaranča. Bergamot v skutočnosti vyzerá ako veľká limetka a aj jeho chuť je príliš kyslá a trpká. Na konzumáciu sa teda využíva len zriedkavo, maximálne sa z neho robí marmeláda. Viac sa využíva silica, ktorá má osviežujúcu a povzbudzujúcu arómu, ale zároveň je aj horká aj chladivá. Bergamotový esenciálny olej má známe uplatnenie napríklad v čaji Earl Grey. Jeho spomínaná povznášajúca vôňa sa však používa aj pri výrobe voňaviek, aromaterapii aj v kozmetickom priemysle.
Trávenie, pokožka, spánok – s tým všetkým si poradí
Bergamotový olej má okrem iného aj protizápalové a antistresové účinky, a to vďaka látkam, z ktorých je zložený. Vďaka tomu dokáže zabezpečiť aj rôzne terapeutické a liečebné účinky. Priaznivo vplýva najmä na nervový systém a psychické zdravie, ale tiež pokožku a tráviacu sústavu. Ničí mikróby a má antidepresívny účinok, pretože zmierňuje stres, pocity úzkosti a podporuje emočné zdravie. Bergamot vám môže zlepšiť náladu a osviežiť nielen telo, ale aj myseľ. Podporuje tiež spánok, takže hoci Earl Grey pred spaním neodporúčame, zapáliť si vonnú lampu s bergamotovým olejom rozhodne áno. Okrem podpory trávenia a peristaltiky vám môže zlepšiť aj chuť do jedla. Keďže má priaznivý vplyv na regeneráciu buniek a produkciu kožného mazu, podporuje zdravú pokožku.
Nemôžete ho užívať vždy
A kde tento zázračný olej môžete zohnať? Všetky esenciálne aj bergamotové oleje sú dnes, samozrejme, dobre dostupné na internete, ale aj v špecializovaných predajniach so zdravými potravinami či prírodnou kozmetickou. Zohnať ho môžete aj v lekárni. Obvykle sa predáva v malých tmavých fľaštičkách. Hoci sa bergamotový olej zdá ako všeliek, existujú určité obmedzenia pri jeho používaní, na ktoré by ste mali myslieť. Nikdy ho nepoužívajte nezmiešaný priamo na pokožku alebo sliznice. Rastlinné silice sú totiž veľmi koncentrované a môžu spôsobiť podráždenie. Po natretí bergamotového oleja na pokožku by ste nemali pár dní chodiť na slnko, pretože bergamot obsahuje bergapten, ktorý spôsobuje fotosenzitivitu. Rovnako konzultujte so svojím lekárom, či môžete tento olej používať, ak ste tehotná alebo dojčíte. Bergamot nie je na všetky tráviace ťažkosti a najmä ak ho chcete užívať vnútorne, tiež sa poraďte so svojím lekárom.